Sindikat prometa i veza Hrvatske sigurno neće dati suglasnost za novu sistematizaciju u Zračnoj luci Osijek¸; ranjive skupine nisu „balast koji se baca u vodu“ prema kratkovidnoj potrebi bilo kojeg poduzeća

Obzirom da je sindikat u Zračnoj Luci Osijek podružnica Sindikata prometa i veza Hrvatske te suglasnost ili uskratu suglasnosti za donošenje nove sistematizacije u istom poduzeću donosi Sindikat prometa i veza Hrvatske ovim putem i javno i direktoru poručujemo da takvu suglasnost od nas neće dobiti.

Iako je donošenje akta o unutrašnjem uređenju dio upravljanja koji spada u upravljačke alate poslodavca napominjemo da se radi o jednom od stožernih dokumenata koji se mijenja kada se suštinski mijenja priroda posla, a time slijedi i reorganizacija poslova. No, takav akt ne samo da nema za cilj „riješiti se“ ranjivih skupina na tržištu rada kao tereta i „balastnih voda“ da bi plovili dalje i raspodijelili masu za plaće na one koji su ostali, nego ima za cilj utvrditi mogućnosti na kojima će uposliti cjelokupni ljudski kapital poduzeća, a u koji nedvojbeno spadaju: stariji radnici, mladi roditelji i radnici sa smanjenim radnim sposobnostima. To je i test kvalitete upravljanja poduzećem.

Akt o unutrašnjem uređenju i složenosti poslova ili poznatiji kao sistematizacija radnih mjesta ne može biti odraz kratkoročnog razmišljanja o tome koga bi se mogli riješiti ne vodeći se ne samo ukupnim kvalitetama svih zaposlenih nego i strateškim odrednicama te pozitivnim propisima Republike Hrvatske, a koje su vezane uz  radno zakonodavstvo, zakonodavstvo u sferi medicine rada i zaštite na radu.  Isti propisi i još više vrijednosti zaštite ranjivih skupina ljudskog kapitala poduzeća nadređeni su i sami time okvir rada i donošenja odluka ne samo direktorima u državnim poduzećima nego i ministrima, županima pa i svim drugim aktera u ustavnopravnom poretku  Republike Hrvatske.

Stoga pozivamo predstavnike vlasnika Zračne Luke Osijek: kako predstavnike državne tako i županijske vlasti da na prvoj sjednici nadzornog odbora nalože izradu novog akta o unutrašnjem ustrojstvu unutar kojeg će se na primjereni način naći rješenja za uposlivost i rad spomenute tri kolegice. Iako pred zakonom samo sindikalni povjerenik jest zaštićena skupina za nas su sve tri spomenute kategorije zaštićena skupina odnosno svaki radnik je zaštićena skupina pred rješenjima koja su paušalna, jednostrana, kratkovidna i koja propuštaju u praksi raditi ono u što se hrvatski političari i u ovim mjesecima predsjedavanja cijelom Europskom Unijom zaklinju; a to je vladavina europskih vrijednosti koje ni na koji način novu vrijednost ne vide u odricanju od ljudi i njihovih prava već u stvaranju novih vrijednosti pa i onda kada poslodavcu u tome procesu mogu pomoći i javne politike, strukturalni fondovi i otvaranje europskog tržišta za ciljem jačanja i poduzeća i njegovih prihoda što bi pak omogućilo da svih radnicima plaće rastu.   Najlakše je nekog baciti na cestu.  U privatizaciji na hrvatski način smo imali prilike vidjeti što znači baciti na cestu stotine tisuća ljudi pa i onda kada je to u skladu sa zakonima, ali nije u skladu sa hrvatskim i europskim društvenim vrijednostima koje kao civilizirana zemlja zastupamo.