Prema objavljenom istraživanju Europskog sindikalnog instituta (ETUI) “Zašto srednja i istočna Europa trebaju veće plaće”, u Hrvatskoj produktivnost raste, ali realne plaće padaju.

Istraživanje ETUI-a pokazuje kako je u razdoblju  2008.-2015.godine  produktivnost rasla više od realnih plaća (prilagođeno za inflaciju) u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Latviji, Sloveniji i Estoniji, a realne su plaće pale više od produktivnosti u Mađarskoj. Za navedenim negativnim trendovima ne zaostaje ni Hrvatska u kojoj su se u istom razdoblju realne plaće smanjile za 1,2 posto, dok je produktivnost rasla 2,9 posto.